Plastyka powłok jamy brzusznej (plastyka brzucha, abdominoplastyka) jest obok liposukcji i implantów piersi najczęściej wykonywanym zabiegiem z zakresu chirurgii plastycznej. Zabieg ten przeprowadzany jest najczęściej w znieczuleniu ogólnym. Wskazaniem do jego wykonania jest nadmiar wiotkiej skóry i tkanki tłuszczowej powłok jamy brzusznej powstałych po ciąży czy odchudzaniu. Cięcie na skórze jest poprowadzone pomiędzy jednym a drugim kolcem biodrowym tuż nad spojeniem łonowym, w związku z czym powstała blizna jest niewidoczna pod przykrywającą ją bielizną.
Dodatkowo dokonywane jest cięcie w okolicy pępka. Nadmiar skóry i tłuszczu zostaje usunięty, wytworzone zostaje nowe miejsce na pępek. Najczęściej zszywa się również rozejście mięśni prostych brzucha, likwidując przepuklinę kresy białej i przepuklinę pępkową. Przy bardziej rozległym rozejściu mięśni prostych koniecznym jest wszycie siatki polipropylenowej. Przy niewielkim fałdzie skóry można wykonać tzw. miniabdominoplastykę, w przypadku której pępek pozostaje na swoim miejscu. Czas trwania zabiegu pełnej abdominoplastyki to 2-2,5 godziny.
Po zabiegu pozostawiam pod skórą dwa cienkie dreny na okres 2-3 dni. Pacjent pozostaje w szpitalu do następnej doby. Szwy z pępka usuwam po około 10 dniach. Szew na głównej ranie w podbrzuszu pozostaje do wchłonięcia. Przez okres kilku dni po zabiegu, pacjent powinien pozostać w pozycji lekko pochylonej. Brzuch jest obrzęknięty, nieco bolesny. Czas rekonwalescencji może zmieniać się w zależności od stanu zdrowia oraz ogólnych predyspozycji, które wykazuje pacjent. Po upływie około dwóch tygodni można wrócić do pracy, jeśli nie jest zbyt obciążająca fizycznie. Ostateczny efekt estetyczny widoczny jest po 6 - 12 miesiącach.
Wymagane badania - grupa krwi, morfologia, APTT, INR, Na, K, kreatynina, glukoza, EKG, rtg klatki piersiowej /nie starsze niż 2 lata/ HbS, antyHCV, HIV, COVID - PCR lub test antygenowy nie starszy niż 48 godzin przed zabiegiem. Jeżeli pacjent leczy się na tarczycę T3, T4, TSH.
Konsultacja internistyczna dopuszczająca do zabiegu w znieczuleniu ogólnym. Odstawienie minimum 7 dni przed zabiegiem leków przeciwzakrzepowych, Aspiryny oraz Ibupromu i pochodnych. Zaprzestanie palenia tytoniu minimum 2 tygodnie przed zabiegiem.
Do zabiegu pacjent zgłasza się na czczo /6 godzin bez jedzenia, bez picia/.