Zabieg operacyjny przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, zależnie od wieku pacjenta. Korekcja odstających małżowin usznych polega na przecięciu skóry na tylnej powierzchni małżowiny usznej i odsłonięciu chrząstki. Następnie przemodelowuje się chrząstkę małżowiny i zakłada szwy stabilizujące jej kształt, po czym zszywa się ranę skórną i zakłada opatrunek.
Po zabiegu uszy mogą być obrzęknięte i lekko zasinione. Dolegliwości powinny jednak ustąpić po około 10-14 dniach. Opatrunek jest zmieniany zwykle 2 dni po operacji. Między 3 a 8 dobą usuwane są szwy skórne, a opatrunek na głowie zamienia się na opaskę. Po operacji przeprowadzonej w znieczuleniu miejscowym pacjent może natychmiast opuścić klinikę. Po znieczuleniu ogólnym musi w niej pozostać co najmniej kilka godzin.
Przez kilka tygodni po zabiegu należy chronić uszy przed wszelkimi urazami.
Czas trwania zabiegu - około 60 minut
Wymagane badania - grupa krwi, morfologia, wskaźniki krzepnięcia (APTT, INR), kreatynina, poziom glukozy, elektrolity (Na, K), HbS, anty HCV, HIV.
Znieczulenie - u młodzieży i dorosłych: miejscowe, u dzieci: ogólne
Pobyt w klinice - wyjście w dniu zabiegu
Rekonwalescencja - do 8 dni
Zdjęcie szwów - w 3-8 dobie
Pierwszy opatrunek - 2 dni po zabiegu
Przeciwwskazania - skazy naczyniowe, zaburzenia krzepliwości, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, nieuregulowana cukrzyca, infekcja ropna skóry i śluzówek, ciąża