Nazwa ginekomastia pochodzi z greckiego "gyne", co oznacza kobieta i "mastos" – pierś, czyli kobiece piersi. Ginekomastia występuje dość często i dotyczy jednej lub obu piersi. Występuje ona w okresie pokwitania u młodych chłopców jak i w okresie przekwitania u mężczyzn w starszym wieku. W obu tych przypadkach mamy do czynienia z rozrostem tkanki gruczołowej. Rozrost tkanki tłuszczowej towarzyszący otyłości może być przyczyną ginekomastii w każdym wieku. Istnieje też ginekomastia towarzysząca wielu chorobom genetycznym jak zespół Klinefeltera czy hypogonadyzm płciowy, chorobom endokrynologicznym, jak również poalkoholowej marskości wątroby. Hyperplazja, czyli łagodny rozrost tkanki gruczołowej polega na umiarkowanej proliferacji przewodów wyprowadzających gruczołu piersiowego i rozroście jego tkanki włóknistej. Uważa się, że czynnikiem stymulującym tego rodzaju procesy są krążące we krwi estrogeny lub substancje estrogenopodobne. Zabieg redukcji piersi jest szczególnie pomocny dla mężczyzn, u których rozrost piersi stanowi defekt kosmetyczny.
Zabieg chirurgiczny przeprowadzany jest zwykle w znieczuleniu ogólnym i trwa około półtorej godziny.
Po zabiegu należy pozostać w klinice jedną dobę.
Gruczoł piersiowy w ginekomastii zbudowany jest z tkanki gruczołowej i tłuszczowej. Postępowanie chirurgiczne uzależnione jest od przewagi jednej z nich. W przypadku przewagi tkanki tłuszczowej wystarczy usunąć nadmiar tkanki poprzez jej odessanie. Jednak gdy przeważa tkanka gruczołowa zabieg powinien polegać na chirurgicznym usunięciu całego gruczołu.
Zabieg chirurgicznego leczenia ginekomastii polega w pierwszym etapie na odessaniu tkanki tłuszczowej, a kaniulę wprowadza się najczęściej z cięcia w fałdzie podpiersiowym. Gdy jednak po zastosowaniu liposuction nadal wyczuwalne jest pod otoczką zgrubienie stanowiące tkankę gruczołową, zabieg poszerza się o jej wycięcie. Wykonuje się wówczas cięcie w fałdzie podpiersiowym, pod pachą lub na granicy otoczki i skóry otaczającej i usuwa nadmiernie rozrośnięty gruczoł. W przypadku dużych, obwisłych piersi zachodzi konieczność wycięcia nadmiaru skóry i przesunięcia otoczki ku górze. Tę plastykę wykonuje się niezwykle rzadko, gdyż podczas liposuction skóra ulega najczęściej znacznemu obkurczeniu poprzez pobudzenie jej włókien elastycznych.
Niezależnie od techniki zabiegu, wycięcia czy odsysania, przez kilka dni odczuwa się pewnego rodzaju dyskomfort. Przez pewien czas obszar operowany będzie opuchnięty i mogą być widoczne siniaki. W celu zminimalizowania opuchnięcia zalecane jest noszenie przez okres 4 tygodni specjalnego stroju uciskowego (kamizelki). Opuchnięcie zwykle mija po kilku tygodniach.
Badania standardowe + USG piersi + konsultacja endokrynologiczna + ewentualnie badania związane z innymi schorzeniami